LEKCJE HISTORYCZNE “MŁODZI ‘44”

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
10 listopada 2021

W dniach od 4 do 9 listopada 2021r. w naszej szkole odbyły się, przeznaczone dla uczniów klas ósmych, lekcje historyczne “Młodzi “44”. Zajęcia przeprowadziła Pani Danuta Jurkowska-powszechnie lubiana nauczycielka języka angielskiego. Nie wszyscy jednak wiedzieli, że prywatnie jest ona córką kaprala podchorążego Ryszarda Bielańskiego, żołnierza Armii Krajowej i uczestnika Powstania Warszawskiego.

Historia, nie jest wcale, jak by się powszechnie mogło wydawać, nauką o datach i faktach, nie zawiera wyłącznie treści dotyczących wojen i wydarzeń politycznych. Historia to przede wszystkim opowieść o tym, jak człowiek radził sobie z otaczającą go rzeczywistością, w jaki sposób ją tworzył. W naszej szkole wychodzimy poza utarte schematy, pozwalamy uczniom zadawać trudne pytania, poszukać na nie odpowiedzi, samodzielnie sformułować wnioski. Temu między innymi miały służyć zajęcia przeprowadzone przez Panią Danutę Jurkowską.

Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem obejrzeli fragmenty filmów oraz wysłuchali opowieści o wojennych losach Pana Ryszarda Bielańskiego “Roma”. W czasie II wojny światowej pełnił on służbę w konspiracji. Był uczestnikiem wielu akcji bojowych, między innymi “Konfident z ulicy Solnej”-realizującej wyroki Wojskowego Sądu Specjalnego. Podczas Powstania Warszawskiego walczył w Kompanii “Zemsta”-Batalion “Pięść” Zgrupowania “Radosław”. Ze Starego Miasta przeszedł kanałami na Żoliborz, a następnie brał udział w walkach w Kampinosie oraz pod Jaktorowem. 29 września 1944 roku przedostał się z żołnierzami cichociemnego porucznika Adolfa Pilcha do Podokręgu Armii Krajowej “Piotrków”, gdzie walczył do stycznia 1945 roku.

“Byłem pewien, że zwyciężymy”, “Przed wojną wszyscy byliśmy wychowywani w duchu patriotyzmu”, “Ten nasz biały ptak jeszcze kiedyś zabłyśnie”- to słowa, które na pewno zapadły naszym uczniom w pamięci oraz skłoniły do zadumy i refleksji.

Wszystkich zainteresowanych biografią Pana Ryszarda Bielańskiego zachęcamy do przeczytania książki Jego autorstwa zatytułowanej “Prawie życiorys”, która wkrótce będzie dostępna w naszej bibliotece.

Pani Danucie Jurkowskiej serdecznie dziękujemy za ciekawie przeprowadzone zajęcia. O zainteresowaniu uczniów najlepiej świadczy fakt, że niektórzy z nich udawali, iż wcale nie było dzwonka na przerwę i chcieli, aby lekcja dalej trwała.

Małgorzata Jagodzińska

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie