NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
7 grudnia 2022

5 grudnia 2022 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie uczniów uczęszczających na koło  historyczne z panem Markiem Bąkiem, synem uczestnika Powstania Warszawskiego i żołnierza Armii Krajowej. Historia tej rodziny jest niezwykła, a szczególnie losy czterech braci Bąków: Hipolita (Sosna), Bolesława (Szlak), Leona (Doktur) i Stanisława (Burza) - ojca naszego gościa.

Wszyscy czterej wzięli udział w obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku, a po kapitulacji włączyli się do walki konspiracyjnej. Do momentu wybuchu powstania byli członkami specjalnego oddziału 993 W, który został powołany do zwalczania zdrajców i konfidentów.  

1 sierpnia 1944 roku trzej bracia, poza Hipolitem, zasilili oddziały powstańcze. 

Nasz gość ze wzruszeniem opowiadał o losach swojej rodziny podczas II wojny światowej oraz po jej zakończeniu. W tych opowieściach szczególne miejsce zajmował ojciec, który po wojnie w komunistycznym więzieniu spędził ponad 5 lat. 

Uczniowie z koła historycznego przygotowali plakaty o Powstaniu Warszawskim, II wojnie światowej oraz o bohaterach naszego spotkania. Podsumowaniem tej niecodziennej lekcji historii była przygotowana przez dwie uczennice ciekawa prezentacja o trudnych dla naszego narodu czasach wojny i okupacji. 

W spotkaniu uczestniczyła również nauczycielka naszej szkoły p. Danuta Jurkowska - córka powstania warszawskiego. 

 

                                                                        Elżbieta Gaworek 

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie